Ефект від Prelakto був помітний вже з перших лактацій

16 вер. 2020

Кароліна та Лукаш Глуховські розводять дійних корів поблизу Сипнєво – села на північному сході Польщі, бл. 120 км від Варшави. Ферму вони перебрали у батьків Лукаша у 2017 році. До цього обидва навчалися на зоотехніці у Варшавському університеті природничих наук. До кінця року поголів’я збільшиться приблизно до 50 голів великої рогатої худоби, і зараз воно складається з 40 корів, у тому числі 36 дійних.

Кароліна та Лукаш Глуховські
Польща

Протягом кількох років Лукаш Глуховський поєднував навчання з роботою у загальнонаціональному сільськогосподарському журналі «Фермер» та порталі farmer.pl, де писав довідкові статті та звіти з ферм і ярмарків. Цей журналістський досвід виявився корисним: «У роботі селекціонера корисно мати теоретичні знання, а також вміти легко налагоджувати стосунки, ставити запитання та знати, кого запитати».

Працювати разом і бути відкритими до змін

Що стосується традиційної годівлі на фермі, то більшість робіт виконується вручну. Є амбар, і корів потрібно щодня випускати на вулицю і повертати назад. Цим завданням Лукаш ділиться зі своєю дружиною: «Більшість роботи ми робимо разом. Ми разом доємо корів і виконуємо всі основні завдання, пов’язані з ними. Що стосується племінної справи, Кароліна займається відбором биків-плідників для запліднення корів у стаді, аналізуючи геномні дослідження та пробне доїння. Вона також веде документацію. Я займаюся обробітком поля та годівлею тварин на практиці».

Змінити раціон

Одразу після того, як перейшов господарство від батьків, вони зіткнулися з серйозними проблемами з результатами виробництва. Стадо з дуже хорошою генетикою і величезним виробничим потенціалом давало дуже мало молока. Крім того, часто були проблеми з розмноженням або мастит. Молоді заводчики швидко почали працювати з De Heus. «Наші амбари тут з 1970 року, і ми не змогли інвестувати в нові будівлі. І оскільки ми не могли змінити спосіб утримання тварин, ми вирішили відкоригувати їх раціон. Я був стурбований змінами, але вирішив довіритися Де Хеусу та нашому раднику. Поліпшення настало дуже швидко. У грудні 2017 року ми почали закуповувати перший корм і тестувати грубі корми. Аналізуючи дослідження, радник з харчування запропонував, як збирати грубі корми або скорегувати раціони для кращих результатів».

Короткий огляд ферми Глуховських

Здоров'я стада сприяло підвищенню продуктивності

За останні три роки Лукаш і Кароліна дуже змінилися в розведенні. «І подивіться на результати: ми починали з 6000 кг за лактацію на рік для корови і думали, що досягнемо 8000-9000 кг. Але за два роки ми досягли 10 500 кг на рік!» Крім підвищення продуктивності, простим способом і без особливих зусиль покращилося й здоров’я стада – менше випадків маститу та досягнуто значно кращих результатів відтворення.

Ми стежимо за успіхом – час для телиць і телят

Коли ми отримали хороші результати в годівлі дійних корів, ми почали зосереджувати свою увагу на теличках і телятах", - каже Лукаш. Селекціонери співпрацюють з De Heus як еталонною фермою в програмі розведення телят "Калібер". перші лактації – телички відразу почали давати молоко. У перші сто днів давали близько 1500-1800 літрів, а потім ми вийшли на 3000 літрів. Первішки давали на лактацію близько 4000 літрів, а зараз ми іноді досягаємо 10000 літрів за першу лактацію, тобто за 305 днів. Це дуже хороші результати, і тварини здорові, чудово виглядають і завагітніють. Більше того, телята набирають 1-1,25 кг за добу з молочними теличками. Телята дуже добре ростуть на початковому етапі, тому ми можемо потім перевести їх на грубі корми сільськогосподарського виробництва, що значно полегшило нам годування тварин і зменшило витрати».

Prelacto, рішення нашої виклику

«Мені дуже подобаються продукти для телят з програми «Калібер». У нас було багато проблем з гіпокальціємією. Рішенням виявився корм перед отеленням Prelacto, який усунув проблему. Зараз у нас значно нижчі витрати, пов’язані з ветеринарним обслуговуванням, слабкістю та нездужанням тварин після отелення».

«За два роки ми досягли 10 500 кг на рік».

Comprehensive cooperation gives results

Однак робота з De Heus – це не лише поради щодо годівлі. «Ми починаємо з того, що перевіряємо, який у нас ґрунт, яку площу ми обробляємо, які зернові ми можемо посіяти на ній та як її удобрювати. Знання умов дозволяє нам виготовляти найякісніші корми, оптимізуючи витрати. Крім того, є вибірка, тестування і впровадження в раціон. І постійний аналіз – що можна покращити, – каже Лукаш. – Менеджер не просто продає корм. Їм дійсно потрібно все знати та всебічно мислити. Вони також повинні бути зацікавлені в ефекті від реалізації їхніх порад і продовжувати розробляти нові рішення. У нашій співпраці з De Heus я ціную їхню доступність. Я можу зателефонувати своєму консультанту з годівлі в будь-який час». Він додає: "І це важливо, тому що ми, заводчики, повинні бути пильними весь час. Тому що ми працюємо з живими тваринами, і будь-яка недбалість може спричинити проблеми та величезні збитки. Насправді одна невдача може звести нанівець наслідки багаторічної роботи".

Мрії здійснюються – крок за кроком

«Для нас найбільшим викликом є зниження собівартості продукції. Ми вкладаємо багато часу у тварин, у генетику, у покращення умов утримання, у машинний парк, розширюємо площу ферми, а стабільно низька закупівельна ціна молока ускладнює планування». У 2017 році в описі працівників журналу «Фермер» Лукаш Глуховський написав: «Я мрію про власну ферму з дійною худобою». Про що мріє сьогодні заводчик, який вміє втілювати мрії? Кароліна та Лукаш погоджуються: «Ми хочемо вищої ціни на молоко і мріємо про новий сарай. Ми постійно розширюємо поголів’я, будуємо кормову базу та обов’язково хочемо якнайшвидше побудувати новий завод».