Годівля корови
Інтенсивна годівля корів на початку лактації покращує здоров’я, ефективність та виробництво молока. Традиційно після отелення кількість концентратів, яка надається на додаток до основного раціону, збільшується протягом кількох тижнів до максимальної кількості (13 кг/корову/день у цьому дослідженні).
Основне завдання після отелення
Традиційно після отелення кількість концентратів, яка надається на додаток до основного раціону, збільшується протягом кількох тижнів до максимальної кількості (13 кг/корову/день у цьому дослідженні). Після періоду піка лактації молока, залежно від надоїв корови, дозу концентратів в якийсь момент знову зменшують на основі реалізованого виробництва молока. Нещодавні дослідження Коудайс протест ували іншу стратегію для подальшого покращення співвідношення ефективності виробництва та здоров’я. Під час цього дослідження корови виробляли більше молока та знаходилися довше на піку його виробництва, після отримання вищого рівня концентратів. Через десять тижнів дозу концентратів регулювали залежно від виробництва молока.
Більше молока, більше молочного жиру і більше молочного білка
Збільшення максимальної дози концентратів на початку лактації призвело до підвищення на 3,8 кілограма молока у корів другого отелення та старших корів, протягом перших 155 днів лактації (рис. 1). Ефект був меншим у телиць, оскільки телиці, як правило, мають набагато менший негативний енергетичний баланс. Завдяки збільшенню виробництва молока вміст жиру знизився на 0,1 відсотка, але вміст молочного білка та лактози залишився на тому ж рівні. Виробництво кілограмів молочного жиру, молочного протеїну та лактози на корову на добу було значно вищим при більшій дозі концентратів. На графіку на малюнку 1 вражає те, що лінії продовжують йти паралельно одна одній. Вихід на максимальний рівень концентратів на початку лактації, призводить до більшої продуктивності молока протягом усієї лактації.
Покращення здоров'я корів
Попри значно вищі надої молока при посиленій годівлі концентратами, корови мали значно вищу масу тіла внаслідок менш низького негативного енергетичного балансу. Менш негативний енергетичний баланс корелює з кращим запуском і кращою роботою імунної системи корів, меншою кількістю проблем з можливим жировим захворюванням печінки, кетозом, маститом, фертильністю або проблемами з копитами.
У ситуаціях, наприклад, з низькою якістю грубих кормів або високою продуктивністю молока у первісток, вони також можуть мати справу з негативним енергетичним балансом. У цьому випадку можна застосовувати ефект посиленого годування первісток. Все залежить від конкретної ситуації на господарстві.
Кращий баланс
Збільшення дози концентратів призвело до збільшення надою на 3,8 кг молока на корову на добу. Це вплинуло до додаткового надою на 121 г молочного білка, 63 г молочного жиру та 169 г лактози на корову на добу (таблиця 1). У результаті надої зросли на 0,99 євро на корову на день. Витрати на концентрат зросли на 0,70 євро на корову на день, що відповідно призвело до покращення балансу на 0,29 євро за корову на день.
Покращення економічного балансу залежить від ціни на молоко і вартості концентратів. Таблиця 2 показує, що інтенсивніше годування майже завжди окупається та призводить до вищого економічного балансу на корову. Вищий надій молока призвів до підвищення ефективності корму з 1,56 до 1,63 (для середньої корови на 84-й день лактації), а ефективність концентратів зросла з 42 до 44 відсотків.
Малюнок 1: Середня реакція молочної продуктивності корів другого отела та старших корів на більш посилене годування концентратами
Жовта лінія = посилене годування концентратами
Сіра лінія = традиційна структура концентрату
Таблиця 1: Поліпшення виробництва молочного білка, молочного жиру та лактози на корову за добу та пов'язаний додатковий надій протягом перших 155 днів лактації з більш посиленим годуванням концентратами (друге отелення та старші корови, ціни RFC; гарантована ціна 0,36 €/кг молока)
Таблиця 2: Зміна балансу на корову на день із зміною цін на молоко та корм (євро/кг) (для корів другого отелення і старших)
Можливість для всіх?
Звичайно, відповідь організму на виробництво молока залежить від багатьох факторів, включаючи початковий раціон, технологічний рівень виробництва та сухостійний період. Корови повинні отримувати підвищений рівень концентратів, ось чому лактаційний раціон також встановлює вимоги до структурної цінності та швидкості бродіння вуглеводів у рубці корів.
Разом із фахівцем із тваринництва компанії Коудайс Україна перегляньте, як ви також можете збільшити надій на своїй фермі.